OK! ბათუმის სამედიცინო აკადემია – განათლება, პროფესიონალიზმი და ადამიანური ღირებულებები
„ბათუმის სამედიცინო აკადემია“ რეგიონში წამყვანი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, რომელიც 32 წელზე მეტია წარმატებით ოპერირებს ქართულ საგანმანათლებლო სივრცეში.
აკადემიის ისტორია დიდი იდეითა და ადამიანით – რევაზ უზუნაძით იწყება, რომელმაც მეგობრებთან, გრიგოლ (გივი) გოგუაძესა და შოთა თურმანიძესთან ერთად, საფუძველი ჩაუყარა სივრცეს, სადაც განათლება, პროფესიონალიზმი და ადამიანური ღირებულებები გაერთიანდა. ეს არ იყო მხოლოდ პროფესიული სტარტაპი, არამედ ოჯახის ტრადიცია, რომელიც თაობიდან თაობას გადაეცა. აკადემია დღემდე ინარჩუნებს ამ ღირებულებებზე დაფუძნებულ სულს – სიყვარულით შექმნილი ადგილი, სადაც თითოეული სტუდენტი, მასწავლებელი და თანამშრომელი ამ ისტორიის ნაწილი ხდება. ამ და სხვა საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით უფრო ვრცლად აკადემიის დირექტორი, შორენა უზუნაძე და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი, ელენე კურტანიძე გვიამბობენ.
რა არის კომპანიის მთავარი მისია?
ჩვენი მთავარი მისიაა, მოვამზადოთ მაღალკვალიფიციური ჯანდაცვის სფეროს სპეციალისტები საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად და ხელი შევუწყოთ მათ უწყვეტ პროფესიულ განვითარებას. მიზნად ვისახავთ, მოვამზადოთ კადრები, რომლებიც კონკურენტუნარიანები იქნებიან როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო შრომის ბაზარზე. ჩვენი საქმიანობა ფოკუსირებულია ინოვაციური სწავლების მეთოდების დანერგვასა და პროფესიული განათლების პოლიტიკაში ეფექტურ ჩართულობაზე, რათა სტუდენტებს მივცეთ არა მხოლოდ თეორიული ცოდნა, არამედ პრაქტიკული უნარებიც.
რა სახის მომსახურებებს სთავაზობთ საზოგადოებას?
(შორენა უზუნაძე): „ბათუმის სამედიცინო აკადემია“ საზოგადოებას სთავაზობს საერთაშორისო სტანდარტების ავტორიზებულ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს. ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ პარტნიორ სამედიცინო დაწესებულებებთან, სადაც ჩვენი სტუდენტები პრაქტიკულ კომპონენტს გადიან. ჩვენთან შეგიძლიათ შეისწავლოთ ჯანდაცვის მიმართულების მოთხოვნადი პროფესიული პროგრამები: საექთნო განათლება, ფარმაცია (სააფთიაქო) და კბილის სატექნიკო საქმე. განსაკუთრებული სიამაყით გვინდა აღვნიშნოთ, რომ კბილის სატექნიკო საქმე დასავლეთ საქართველოში მხოლოდ ჩვენს აკადემიაში ისწავლება. ჩვენ ვცდილობთ, მივყვეთ ბაზრის ტემპს და მოკლე დროში მოვამზადოთ კვალიფიციური კადრები ამ მზარდი სფეროებისთვის.
აკადემია აღჭურვილია თანამედროვე ლაბორატორიებით, სასწავლო აუდიტორიებითა და ბიბლიოთეკით, რაც ხელს უწყობს სწავლის ხარისხსა და ეფექტურობას. „ბათუმის სამედიცინო აკადემიას“ ასევე აქვს საკუთარი სტომატოლოგიური კლინიკა.
სად მდებარეობს აკადემია?
„ბათუმის სამედიცინო აკადემია“ მდებარეობს ბათუმში, თანამედროვე ინფრასტრუქტურით აღჭურვილ კამპუსში, შემდეგ მისამართზე: ტბეთის ქუჩა #4.
უპირატესობების შესახებ გვიამბეთ.
ჩვენი მთავარი უპირატესობაა პრაქტიკაზე ორიენტირებული სწავლება, რაც სტუდენტებს საშუალებას აძლევს, თეორიული ცოდნა რეალურ კლინიკურ გარემოში დანერგონ. ამას ხელს უწყობს ჩვენი კარიერული გზამკვლევი, რომელიც ამერიკის საელჩოს მხარდაჭერით შეიქმნა და სტუდენტებს აძლევს როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ რჩევებს. სწავლის პარალელურად, ჩვენი სტუდენტები გადიან ანაზღაურებად სტაჟირებას პარტნიორ დაწესებულებებში, სადაც უმეტესწილად შემდეგ რჩებიან კიდეც სამუშაოდ. ჩვენი დევიზია „ისწავლე და დასაქმდი“, რაც ნიშნავს, რომ აკადემიის ყველა კურსდამთავრებულს ვთავაზობთ 100%-ით დასაქმებას რეგიონის წამყვან სამედიცინო დაწესებულებაში.
ჩვენ ასევე აქტიურად დავიწყეთ საერთაშორისო ურთიერთობების გაღრმავება. 2025 წელს აკადემიის წარმომადგენლები სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ გერმანიასა და პოლონეთში, პარტნიორობისა და საუკეთესო გამოცდილების გაზიარების მიზნით. ჩვენი ვიზიტები ამით არ სრულდება და ასევე, აქტიურად ველოდებით უცხოელი პარტნიორების ვიზიტს ჩვენთან. აკადემია აქტიურად მუშაობს ერასმუსის + გაცვლით პროგრამებში ჩართვაზე, რათა ჩვენს სტუდენტებს, პროფესიულ მასწავლებლებსა და ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, ისარგებლონ გაცვლითი პროგრამებით და აიმაღლონ კვალიფიკაცია.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, გზამკვლევი შეიქმნა აშშ-ის საელჩოს საქართველოში მიერ დაფინანსებული გრანტის ფარგლებში. აღნიშნული გზამკვლევი განკუთვნილია არა მხოლოდ ჩვენი აკადემიის სტუდენტებისთვის, არამედ ყველა იმ დაინტერესებული პირისთვის, ვისაც სურს მეტი გაიგოს შესაბამის თემებზე. გრანტის ფარგლებში, პარტნიორ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით, შეიქმნა ახალი 60-საათიანი საგანმანათლებლო მომზადების პროგრამა – „სამედიცინო რეინჯერი“. პროგრამა დაფუძნებულია შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე და მიზნად ისახავს პრაქტიკული ცოდნისა და უნარების გადაცემას მათთვის, ვინც დაინტერესებულია ჯანდაცვის სფეროში დასაქმებით.
გუნდზეც გვიამბეთ.
(შორენა უზუნაძე): აკადემიაში გვყავს გამოცდილი და კვალიფიციური გუნდი, რომელიც მუდმივად ზრუნავს სტუდენტების განვითარებაზე. ჩვენ ვქმნით სტუდენტზე მორგებულ გარემოს, სადაც თითოეულ სტუდენტს აქვს საშუალება, მაქსიმალურად გამოავლინოს საკუთარი პოტენციალი. სწორედ ამიტომ, აკადემიაში აქტიურად ფუნქციონირებს სტუდენტური თვითმმართველობა, რომლის ინიციატივითაც შეიქმნა ხელოვანთა კლუბი, ლიტერატურული კლუბი და ეკოკლუბი. ეს სივრცეები ხელს უწყობს სტუდენტების შემოქმედებით, კრიტიკულ და მოქალაქეობრივ განვითარებას. აკადემია ასევე ოფიციალურად შეუერთდა ცირკულარული ეკონომიკის დიალოგის პლატფორმას და გახდა მისი სრულფასოვანი წევრი.
როგორია აკადემიის სამომავლო გეგმები?
(ელენე კურტანიძე): ჩვენი სამომავლო გეგმები საკმაოდ ამბიციურია. ვგეგმავთ საერთაშორისო პარტნიორობის გაფართოებას, ასევე, ვმუშაობთ ახალი საგანმანათლებლო პროგრამების -კერძოდ „სტომატოლოგის ასისტენტი“ და „მასაჟის თერაპია“ – დამატებაზე, რათა პასუხი გავცეთ ჯანდაცვის სფეროში არსებულ მზარდ მოთხოვნებს.
მიმდინარე წლიდან ჩვენს აკადემიაში დაინერგება „რევაზ უზუნაძის სახელობის სტიპენდია“, რომელიც საუკეთესო აკადემიური შედეგების მქონე სტუდენტებს დააჯილდოებს. ეს სტიპენდია იქნება არა მხოლოდ მატერიალური მხარდაჭერა, არამედ ღირსების სიმბოლო მათთვის, ვინც აკადემიური წარმატების პარალელურად აქტიურადაა ჩართული საზოგადოებრივ საქმიანობაში.
ბოლო თვეების განმავლობაში, ჩვენი სტუდენტების ინიციატივით, გაიმართა მრავალი საინტერესო ღონისძიება, მათ შორის: მონაწილეობა მივიღეთ „მხიარულ სტარტებში“. მათი ინიციატივითა და აკადემიის მხარდაჭერით გაიარეს ფოტოგრაფიის ექსპრესკურსი, რომელიც მოიცავდა როგორც თეორიულ სწავლებას, ასევე პრაქტიკულ გადაღებებს. სტუდენტებმა მოინახულეს სათნოების სახლი, ჩაუტარეს კონსულტაციები ჯანდაცვის მიმართულებით, მოუწყვეს ფოტოსესია ბენეფიციარებს და მოაწყვეს ფოტოების გამოფენა, ფოტოები კი საჩუქრად გადასცეს მოხუცებს. ეს არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ იზრდება ჩვენს აკადემიაში არა მხოლოდ მომავალი პროფესიონალი, არამედ ღირებულებებზე დაფუძნებული პიროვნება, რომელიც მზად არის, ხელი შეუწყოს საზოგადოების განვითარებას.
გარდა ამისა, ყოველ ოთხშაბათს გვაქვს ღია აკადემიის დღე და ნებისმიერ მსურველს შეუძლია წინასწარ ჩაეწეროს ვიზიტზე და აირჩიოს სამი სხვადასხვა მიმართულების აქტივობა პროგრამის მიხედვით.

• 2025-06-19 18:22:26
“Batumi Medical Academy” is a leading professional educational institution in the region, which has been successfully operating in the Georgian educational space for more than 32 years.
The history of the Academy begins with a great idea and a person – Revaz Uzunadze, who, together with his friends, Grigol (Givi) Goguadze and Shota Turmanidze, laid the foundation for a space where education, professionalism and human values ​​were united. This was not just a professional startup, but a family tradition that was passed down from generation to generation. The Academy still maintains the spirit based on these values ​​– a place created with love, where each student, teacher and employee becomes a part of this history. The Academy’s director, Shorena Uzunadze, and Public Relations Manager, Elene Kurtanidze, tell us more about these and other interesting issues.
What is the main mission of the company?
Our main mission is to train highly qualified healthcare specialists in accordance with international standards and to promote their continuous professional development. We aim to train personnel who will be competitive in both the local and international labor markets. Our activities focus on the implementation of innovative teaching methods and effective involvement in vocational education policy in order to provide students with not only theoretical knowledge, but also practical skills.
What kind of services do you offer to the public?
(Shorena Uzunadze): “Batumi Medical Academy” offers the public authorized professional educational programs of international standards. We actively cooperate with partner medical institutions, where our students undergo a practical component. With us you can study the most demanded professional programs in the healthcare field: nursing education, pharmacy (pharmacy) and dental technician. We would like to note with special pride that dental technician is taught only at our academy in Western Georgia. We try to keep up with the pace of the market and prepare qualified personnel for these growing fields in a short time.
The academy is equipped with modern laboratories, training auditoriums and a library, which contributes to the quality and efficiency of education. “Batumi Medical Academy” also has its own dental clinic.
Where is the Academy located?
"Batumi Medical Academy" is located in Batumi, on a campus equipped with modern infrastructure, at the following address: Tbeti Street #4.
Tell us about the advantages.
Our main advantage is practice-oriented teaching, which allows students to implement theoretical knowledge in a real clinical environment. This is facilitated by our career guide, which was created with the support of the US Embassy and provides students with both theoretical and practical advice. In parallel with their studies, our students undergo paid internships at partner institutions, where they most often stay to work. Our motto is “Learn and Get Employed”, which means that we offer all graduates of the Academy 100% employment in the leading medical institutions of the region.
We have also actively begun to deepen international relations. In 2025, representatives of the Academy paid a working visit to Germany and Poland, with the aim of establishing partnerships and sharing best practices. Our visits do not end there, and we are also actively looking forward to the visit of foreign partners to us. The Academy is actively working on joining Erasmus + exchange programs so that our students, professional teachers and administration representatives have the opportunity to take advantage of exchange programs and improve their qualifications.
As mentioned above, the guide was created within the framework of a grant funded by the US Embassy in Georgia. This guide is intended not only for students of our academy, but also for all interested individuals who want to learn more about relevant topics. Within the framework of the grant, in cooperation with a partner organization, a new 60-hour educational training program – “Medical Ranger” was created. The program is based on the requirements of the labor market and aims to transfer practical knowledge and skills to those interested in employment in the healthcare sector.
As mentioned above, the guide was created within the framework of a grant funded by the US Embassy in Georgia. This guide is intended not only for students of our academy, but also for all interested individuals who want to learn more about relevant topics. Within the framework of the grant, in cooperation with a partner organization, a new 60-hour educational training program - "Medical Ranger" was created. The program is based on the requirements of the labor market and aims to transfer practical knowledge and skills to those interested in employment in the healthcare sector.
What are the future plans of the Academy?
(Elene Kurtanidze): Our future plans are quite ambitious. We plan to expand international partnerships, and we are also working on adding new educational programs - in particular, “Dental Assistant” and “Massage Therapy” - to meet the growing demands in the healthcare sector.
Starting this year, our Academy will introduce the “Revaz Uzunadze Scholarship”, which will award students with the best academic results. This scholarship will be not only material support, but also a symbol of dignity for those who, along with academic success, are actively involved in public activities.
In recent months, many interesting events have been held at the initiative of our students, including: We participated in “Happy Starts”. At their initiative and with the support of the Academy, they took a photography express course, which included both theoretical training and practical shooting. The students visited the House of Virtue, conducted consultations in the field of healthcare, organized a photo session for beneficiaries and organized an exhibition of photos, and presented the photos as gifts to the elderly. This is a clear example of how our Academy grows not only a future professional, but also a value-based person who is ready to contribute to the development of society.
In addition, we have an Open Academy Day every Wednesday, and anyone can pre-register for a visit and choose from three different activities according to the program.